Kas Hollywoodi streigi tulemusel sündinud kollektiivlepingust on kasu ka Eesti näitlejatele?

12.01.2024



Hollywoodi ajaloo pikima streigi, mis suvel filmivaldkonna halvas, lõpetas detsembri alguses pretsedenditu kollektiivleping. Selle poolteks on USA näitlejate gildid (SAG-AFTRA) ja Hollywoodi stuudiod. Leping kiideti heaks Ameerika 160 000 filmi- ja telenäitleja hääletusel. Vandeadvokaat Priit Lätt analüüsib Eesti Päevalehe Laupäevalehes sõlmitud kollektiivlepingu robotnäitlejaid ja tehisarusüsteeme puudutavat osa.

Priit Lätt nendib, et kollektiivlepingu näol on tegemist on erakordse tähisega: esimest korda maailmas reguleeritakse pärismaailma inimnäitlejate ja robotnäitlejate suhteid ning inimnäitlejatest digitaalsete koopiate tegemist.

 

"Tehisaru on juba niikuinii vallutanud filmitööstuse filmide tootmise kõigis etappides (nt eeltootmine, tootmine, järeltootmine, levitamine, turundus) – kasvõi assisteeriva ehk nn traditsioonilise tehisaru (s.o tehnoloogiad, mis on programmeeritud täitma spetsiifilisi funktsioone) lahenduste (nt Deepstory, Flawless-AI) kujul. Sellises olukorras tundub totaalse keelamise asemel pigem mõistlik „ohjeldada“ seda fenomeni näitlejaid kollektiivselt esindavate organisatsioonide kaudu. Seda enam, et sõlmitud lepingu järgi saavad näitlejad ka hüvitist robotnäitlejate kasutamise tõttu saamata jäänud tulu eest. See ongi ilmekas näide vastutustundlikust tehisaru arendusest, millest on palju räägitud, kuid mida on vähe nähtud." kirjutab Lätt.

 

"USA-s äsja jõustunud kollektiivlepingu tehisaru-peatükk kõlab siinses maailmas justkui ulme, sest praegu on meil Eestis vaja üle saada kõige elementaarsematest probleemidest, nagu näiteks kirjalike näitlejalepingute sõlmimine, õiglase tasu saamine näitlejatöö ja esitajaõiguste andmise eest või filmide kasutamise kohta teabe saamine. Ka need küsimused vajavad lahendamist."

 

 

 

Sulge

...