ENL
Eesti Näitlejate Liit
Vaba Lava
Külaline
KKK
Kasutaja tuvastamine
 
 
 
Uudised Prindi leht
ENL » Eesti Näitlejate Liit » Uudised
Filmi- ja vestlusõhtute sari „RÄÄGI, MÄLU!“
14.12.2011
18.12. 2011. 18:00. Kino Sõprus.
Eesti filminäitlejate kullafond: EVALD AAVIK.
Film: "JÕULUD VIGALAS", Mark Soosaar, 1980/1981.
Vestlemas: näitleja Evald Aavik, režissöör ning poliitikas ja kultuurimaastikul tegev Mark Soosaar (õhtujuht) ning Enn Säde, üle saja filmi helindanud mees, lisaks dukumentaalfilmilavastaja ja filmikirjutaja, kes on teada ka oma tohutu, tabavaid ülesvõtteid sisaldava fotokoguga, mille ta avab ka selleks õhtuks.

Õhtu läbiv joon on isikupära.

Evald Aavik, üks omanäolisemaid ja jõulisemaid filminäitlejaid, on kaasaja vaatajale kindlasti tuttav Sulev Keeduse filmidest „Somnambuul“ (2003) ja „Georgika“ (1998), vähemtuntud on ehk isa roll filmis „Ainus Pühapäev“ (1990); või mööda seina jalutava pastorina Veiko Õunpuu filmist „Püha Tõnu kiusamine“ (2009). Märkimisväärsed rollid on kindlasti vaikiv võõras Olav Neulandi filmis „Tuulte Pesa“ (1979) ja kellamees Jako Jüri Müüri filmis „Reigi Õpetaja“ (1978). Ta on näitleja, kes suudab kanda ka filmi peaosa. Evald Aavikule on omistatud parima meesosatäitja tiitel Anapa (1998), Roueni ja Minski (1999) rahvusvahelisel filmifestivalil ning Eesti Vabariigi kultuuripreemia 1999. aastal.

"Jõulud Vigalas", Mark Soosaar. 1980/1981
Tuntud ja tunnustatud dokumentalist Mark Soosaare esimene ja seni ainuke täispikk mängufilm. Autorifilm, nagu tema dokumaneelfilmidki, mis eristuvad isikupärase käekirja, dokumentaalse ja lavastusliku materjali meisterliku käsitlemisega.

Film revolutsioonilise teadvuse kujunemisest Eestis. Filmi aluseks on dokumentaalne materjal 1905. aasta sündmustest Vigalas, samuti mälestused ja ballaadid. Tegemist on huvitava loomingulise eksperimendiga: sündmuste dokumentaalne taastamine, osaliselt mitteprofessionaalsete näitlejate kasutamine, dokumentaalse ja mängulise lahenduse ühendamine jms. Stiihiliste talurahvarahutuste foonil omab erilist tähtsust õpetaja Bernhard Laipmanni kuju, kelle teadlikkuses ja ennastsalgavuses ilmnevad tulevastele revolutsionääridele iseloomulikud jooned.
(Kirjeldus: „Tallinnfilm II“, Õie Orav)

„Jõulud Vigalas“
Tallinnfilm, 1980/ 1981
Stenarist, operaator, režissöör: Mark Soosaar
Helilooja: Veljo Tormis
Kunstnik: Omar Volmer
Helioperaator: Enn Säde
Osades: Evald Aavik – Bernhard Laipmann,
Kersti Kreismann, Häli Saarm, Kadriann Soosaar, Ants Jõgi, Jüri Arrak, Viktor Balašov, Linnar Priimägi, Ago Roo, Ain Kaalep, Jaan Kaplinski, Margus Oopkaup, Omar Volmer, Arvo Kukumägi, Tõnu Kark, Andres Tabun, Priit Pedajas jt.
Filmi pikkus: 86 min
Film linastub 35mm filmilindilt.

Ürituse piletid kinos Sõprus:
tavapilet hinnaga 5€, sooduspilet hinnaga 4.15€
Näitlejate Liidu liikmetele 3.50€
Kõik piletid saadaval kino Sõprus kassas ja Piletilevis.

Lisainfo:
Anna-Liisa Liiskmaa
+372 555 411 89
Email: annaliisa@kinosoprus.ee
http://www.facebook.com/raagi.malu
www.kinosoprus.ee
www.athenakino.ee