ENL
Eesti Näitlejate Liit
Vaba Lava
Külaline
KKK
Kasutaja tuvastamine
 
 
 
Uudised Prindi leht
ENL » Eesti Näitlejate Liit » Uudised
Hukatud luuletajate öö
29.10.2020

29. oktoobril kell 18:30 Vabamus

Kutsume kõiki Valgevene solidaarsusüritusele „Hukatud luuletajate öö“, et mälestada stalinistlike repressioonide ohvreid. Toimub luuleõhtu, kus valgevene luuletajate tekste esitavad nii kohalikud valgevenelased kui ka eesti teatrinäitlejad.

 

Valgevenes Kuropatõ metsas toimub igal aastal kirjanduslugemine „Hukatud luuletajate öö“, et mälestada seal 1937. aastal toimunud massimõrva ohvreid. Seoses praegu Valgevenes toimuvate sündmustega otsustasid Eestimaa valgevenelased sel aastal mälestusüritusega sümboolselt liituda. Solidaarsusürituse eesmärgiks on rääkida Valgevene repressionide lugu, mälestada hukkunud kultuuritegelasi ning lugeda Valgevene vabaduse ja rõhumise teemalisi luuletusi. Eesti teatrinäitlejatest esitavad luulet Tiina Tauraite, Külli Palmsaar, Kärt Tomingas ja Lydia Roos.

 

29.–30. oktoobri õhtul 1937. aastal lasti maha üle saja Valgevene intelligentsi esindaja: vabad luuletajad, proosakirjanikud, kriitikud, ajakirjanikud. Kuropatõ on üks kohutavaim kommunismi kuriteo toimepanemise koht Valgevenes, massimõrva hauakoht, kus lebab sadades massihaudades tuhandeid represeerituid. Valgevene võimud pole siiamaani massimõrvadega seonduvat infot avalikustanud. Seetõttu ei ole kindlalt teada, kui palju massimõrva ohvreid on sinna maetud. Erinevatel hinnangutel lasti Kurapatõs maha 30 000 – 250 000 inimest.


„Tänased sündmused Valgevenes panevad paratamatult mõtlema, et oleme oma ajalugu unustanud ja ühiskond on jõudnud faasi, kus sarnaste kuritegude toimepanek on saanud võimalikuks. Kurapatõ ja Akrestina on ühe ahela lülid, ühe teekonna osad,“ – kirjutas oma Postimehes ilmunud arvamusloos „Akrestina-Kuropatõ: Mitte kunagi enam“ Eestis elav valgevenelanna Yulia Rebase.

 

Kell 18:30 algab luuleõhtu, mille lõpus süütame meie sisehoovis küünlad mälestamaks nii 1937. aasta kui ka 2020. aasta repressioonide ohvreid Valgevenes. 

 

Kohtade arv on piiratud!


Seoses COVID-19 levikuga palume osalejatel kanda näomaski ning haigustunnuste ilmnemisel jääda koju.

 

Registreerida saab siin:

https://vabamu.ee/mis-toimub/sundmused/hukatud-luuletajate-oo