ENL
Eesti Näitlejate Liit
Vaba Lava
Külaline
KKK
Kasutaja tuvastamine
 
 
 
Uudised Prindi leht
ENL » Eesti Näitlejate Liit » Uudised
Massimiliano Cutrera „commedia dell’arte“ kiirkursus.
03.05.2016

Vene Teatris toimub 17.-28. maini Massimiliano Cutrera „commedia dell’arte“ kiirkursus.

 

Vene Teater korraldab 3. septembril uue hooaja avalavastusena esietenduva Carlo Gozzi „Madu-naine“ prooviprotsessi osana oma trupi näitlejatele commedia dell’arte lühikursuse.

Et kohale kutsutud meistri aega efektiivsemalt kasutada, pakume ka näitlejatele väljaspool Vene Teatrit  võimaluse tutvuda commedia dell’arte põhialustega.

Commedia dell’arte, maskide komöödia, nii nagu Antiik-Kreeka tragöödia, tekkis rõõmsatest karnevalipidustustest, andekatest improvisatsioonidest, tragöödia ja satiiri varjundiga rahvahuumorist. Igal comemdia dell’arte maskil on oma iseloom, oma eripära, oma äratuntav käitumisharjumus, iseloomujooned, žestid. Commedia dell'arte tugineb ansamblimängule, näitleja virtuoossusele ja draamainstinktile. Hea komöödianäitleja peab ühendama endas pantomiimi, muusiku, tantsija, akrobaati ja improvisaatori omadused.

 

Commedia dell’arte on Itaalia kultuuripärandis üks silmapaistvamaid saavutusi ja pakub huvi ka tänapäeva kaasaegsetele teatritegijatele. Alates 16-ndast sajandist on itaalia dell’arte levinud üle maailma ja põhjustanud euroopa teatrikunstis revolutsioonilisi arenguid. Alates Shakespearest, Moliére’ist ja Goldonist on paljude euroopa suurimate dramaturgide töödes tunda commedia dell'arte suurte koomikute mõju (Andreini, Scala, Fiorilli, Riccoboni, Sacchi, Martinelli jne). Ka paljud kaasaegse teatrikunsti suuremad mõtlejad ning uuendajad, nagu Meierhold, Vahtangov, Craig, Strehler, Lecoq, tuginevad oma uurimustes commedia dell’arte koomikute tehnikale.

 

Vene Teatris korraldatav commedia dell’arte kursus kestab 10 päeva ja proovib anda näitlejatele lühikese ajaloolise ülevaate commedia dell’arte arenguloost ning püüab tutvustada põhilisi mängutehnikaid. Harjutustes keskendutakse maski kasutamisele: osalejad õpivad tundma commedia dell’arte klassikalisi tegelaskujusid (Arlecchino, Pantalone, zannid, noored armastaja jne.) ja püüavad arendada neid tegelaskujusid läbi improvisatsiooni.

Harjutatakse mängu keha ja maskiga – õpingute tähelepanu keskpunktis on improvisatsioonilise draamamängu baasreeglid.

Kursuse teemad:

-       Commedia dell’arte ajaloolised baaskujud

-       Põhiliste žestide ja pooside ülesehitus

-       Maskid

-       Lazzi (soolonumbrid)

-       Improvisatsioon etteantud stsenaariumi alusel

 

Kiirkursus kestab 17.-28. maini, 4 tundi päevas (kellajad täpsustamisel).

Osavõtt tasuta.

Juhendab Massimiliano Cutrera.

Kursusel osalemiseks saatke sooviavaldus e-maili aadressile: info@veneteater.ee

 

Massimiliano Cutrera - näitleja, lavastaja, Carlo Boso ja Ferruccio Soleri õpilane. Õppinud Moskvas GITIS-es ja erinevate rahvusvaheliste meistrite käe all (N.Karpov, P.Fomenko, Y.Öyda, T.Tomassini). Ta on spetsialiseerunud lavalisele liikumisele ja vehklemisele, õpetades seda erinevates teatrikoolides. Ta on commedia dell’arte loomingulise kollektiivi La Compagnia SASISKI juht.

Lisaks lavastust ettevalmistavale treeningule korraldab Massimiliano Cutrera Vene Teatri suures saalis 29. mail algusega kell 20.00 avaliku commedia dell’artet tutvustava unikaalse meistriklassi. Kõik huvilised on oodatud!

 

Lugupidamisega,

 

Tõnu Lensment

Juhatuse liige

SA Vene Teater