ENL
Eesti Näitlejate Liit
Vaba Lava
Külaline
KKK
Kasutaja tuvastamine
 
 
 
Uudised Prindi leht
ENL » Eesti Näitlejate Liit » Uudised
Kinoliit kutsub Kinomajja eestlase hinge piiluma
22.10.2018

23. oktoobrist kuni 13. novembrini näeb neljal teisipäeval kell 18:00 Kinomajas filmiprogrammi "Taevas ja põrgu Kinomajas".

Alates 23. oktoobrist kuni 13. novembrini näeb neljal teisipäeval vanalinna Kinomajas toimuvatel Filmiteisipäevadel Eesti autorite filme inimhinge irratsionaalsusest ja elu lootusrikkusest. 

 

Filmiprogramm “"Taevas ja põrgu Kinomajas”" algab 23. oktoobril kell 18.00 Roman Baskini debüütmängufilmiga “"Rahu tänav"”. Kõik linastused on publikule tasuta. 

 

“"Rahu tänav"” on allegooriline ohudraama võimust, kompromissidest ja kohanemisest, mis valiti 1992. aastal üheks kuuest parimast Euroopa debüütmängufilmist. Tänu Rahvusarhiivi Filmiarhiivi abile tuleb film näitamisele 35mm filmilindilt. Filmis teeb kaasa Eesti näitlejate raskekahurvägi (Mikk Mikiver, Katrin Karisma, Kaljo Kiisk, Kersti Kreismann, Sulev Luik, Jüri Järvet, Arvo Kukumägi, Maria Avdjuško, Väino Laes jpt), kafkaliku stsenaariumi on kirjutanud näitekirjanik ja humorist Toomas Kall ning film on linastunud 1992. aasta Berlinale filmifestivalil. See on hästi kirjutatud ja dramatiseeritud lugu kollektiivse heausklikkuse hirmuäratavatest tagajärgedest, mis võib praeguses paranoiat õhutavas maailmas mõjuda uskumatult aktuaalselt. Kuna “"Rahu tänav"” valmis 1991. aastal, siis võib seda nimetada ka esimeseks taasiseseisvunud Eesti mängufilmiks. Oma rollisoorituse eest nomineeriti Väino Laes lausa Euroopa Filmiakadeemia aasta parimale meeskõrvalosale (mille paraku võitis toona Aki Kaurismäki “Boheemlase elu” eest André Wilms). 

 

30. oktoobril näeb hingedekuu soojenduseks Jüri Müüri ja Grigori Kromanovi lavastatud Tammsaare-ainelist inimlikkuse allegooriat "“Põrgupõhja uus vanapagan”" (1964). Esoteerikast lohutust otsiv kaasaeg võiks saada innustust ka filmis õndsusele pürgiva vanapagana heatahtlikkusest. 

 

6. novembril linastub Sulev Keeduse üksinda hakkama saamise valemit lahendav 90ndate Eesti märkimisväärseim filmikunstiteos "“Georgica"” (1998). See film võtab pulkadeks lahti inimliku sallivuse ja teineteise eest hoolitsemise vajadused ning oli ühtlasi üks esimestest taasiseseisvunud Eesti filmidest, mis välisfestivalidelt tunnustust sai. Filmis demonstreeritakse eredalt Sulev Keeduse erakordset oskust filmimaailma loomisel ja kujundlikult loo jutustamisel. 

 

13. novembril lõpetab sügisese filmiprogrammi Olav Neulandi “"Tuulte pesa”" (1979) – Eesti filmiloo põlvkondadevahetuse tähtteos, milles teeb oma mängufilmidebüüdi Tõnu Kark. See on psühholoogiline draama, mis kujutab maailmavaatelisi kokkupõrkeid eesti rahva sees vahetult pärast Teise maailmasõja lõppu.


Kõik linastused toimuvad Kinomajas, Uus tänav 3. 

Filmid linastuvad Kinoliidu, Rahvusarhiivi Filmiarhiivi ja Eesti Filmi Instituudi koostöös. 

Kõikidel filmidel on ingliskeelsed subtiitrid ja kõik linastused on tasuta.

"“Rahu tänav"” ja “"Georgica"” linastuvad 35mm filmikoopialt. 

 

Üritused FBs:

Rahu tänav https://www.facebook.com/events/277005569601527/

Põrgupõhja uus vanapagan https://www.facebook.com/events/487056031778692/

Georgica https://www.facebook.com/events/329606277852090/

Tuulte pesa https://www.facebook.com/events/1131912613627563/