ENL
Eesti Näitlejate Liit
Vaba Lava
Külaline
KKK
Kasutaja tuvastamine
 
 
 
Uudised Prindi leht
ENL » Eesti Näitlejate Liit » Üldinfo » Uudised
NoTaFe Rahvusvaheline Suvekool Viljandis.
21.03.2010
NoTaFe Rahvusvahelise Suvekooli õpikojad leiavad aset Viljandis 12-17 juulil 2010 samaaegselt XVIII Noore Tantsu Festivaliga.
Hea eesti näitleja!

Oled Sa mõnikord proovis tundnud, et Sul jääb füüsilistest mänguvahenditest puudu? Et Sul on küll olemas idee, kuidas üht või teist stseeni lahendada, aga reaalsuseks seda muuta ei oska. Võib-olla on sedasi terve rolliga - kõik on lavastajaga koos läbi arutatud, kokkulepitud, aga see, mida sa parasjagu teed, tundub nii lavastajale kui Sulle endale ebatäpne, vale?

Siis ei ole kohe mõtet hakkata lavastajat või partnereid süüdistama. Kõige hullem, mis Sa teha saad, on enda peale vihastada. Teatripuhvetis võetud õlle või sada grammi viina aitab, aga selle mõju on lühiajaline. Esietendusel küll kallistatakse ja jagatakse lilli, aga rahuolematus jääb. Kriitika on leige või hoopistükkis kuri, kolleegid suruvad kätt ja... (tegelikult) valetavad, et neile meeldis. Ja võib-olla tuleb Sul etendust mängida 100-200 korda, mis tänapäeva müügile suunatud kultuurikorraldust arvestades polegi nii ebatavaline... Ja iga kord lähed Sa lavale teadmisega, et Sa küll väga armastad oma tööd, aga etendusi anda on ebameeldiv.

Nende murede lahendamiseks, maailma- ja teatripildi avardamiseks leiab 2010. aasta juulis aset juba järjekorras 18. Noore Tantsu Festival e. notafe koos oma rahvusvahelise Suvekooliga. Toimumispaik on Viljandi ja kuupäevad 12.-16. juuli 2010.

Kindlasti ei ole see Sulle üllatus, aga peale nende tehnikate, mida Sulle meie teatrikoolides õpetatud on, leidub maailmas hulgaliselt teisi mängimise tehnikaid. Eesmärk on sama, aga vahendid on erinevad. notafe toob mitmed neist Sinu jaoks “koju kätte”.

Näiteks:

Action Theater, mida suvekoolis õpetab juba mitmendat korda Sabine von der Tann Berliinist, on Ruth Zaporah poolt välja töötatud füüsilise improvisatsiooni tehnika, millega nii mõnedki Sinu eesti kolleegidest on juba jõudnud kokku puutuda. Küsi näiteks Andres Noormetsa käest! Nii et Sabinel ja Ruth'il pole jäänud muud üle, kui ikka ja jälle notafe-le tagasi pöörduda. Loe täpsemalt TMK-st: http://www.temuki.ee/numbers/2008/3/article4618.pdf

Või:

Kehamiimi meistriklass (edasijõudnutele) belglanna Elke Luyteni käe all, kes on Viljandis samuti teist korda. Elke kasutab oma töös prantsuse miimi-revolutsionääri Etienne Decroux' tehnikat. Muuhulgas püüab Elke Sind aidata küsimuses: kuidas võib näitleja liikumise abil arendada oma dramaatilisi oskusi? Ära lase ennast heidutada sõnast “edasijõudnutele” - piisab, kui oled tutvunud selle miimi puutuva artikliga Sirbis: http://www.sirp.ee/index.php?option=com_content&view=article&id=749:inimese-prometheuslik-heitlus-gravitatsiooniga&catid=3:teater&Itemid=2&issue=321
Ja oledki edasijõudnu!

Või siis:

Imrovisatsiooni meistriklass Austraaliast pärit Andrew Morrishi käe all. Aastakümnete pikkuse kogemusega Morrish õpetab näitlejatele lavalist improvisatsiooni, pisut teise nurga alt, ja õpetab ka Sulle, kui notafe-le tuled.

Teinekord juhtub, et mõni lavastus, milles Sa kaasa mängid, nõuab ka tantsuoskust. Loomulikult palgatakse lavastuse juurde spetsiaalne liikumisjuht, aga tegelikult peaksid Sa endalt küsima, kui sageli Sa oma töös ikkagi tantsu ja liikumisega kokku puutud. Mitte just liiga sageli, on ju? Aga mis siis saab, kui on järsku jälle vaja? Et säästa ennast ja liikumisjuhti proovivälistestlisatatreeningutest, ei tee paha ennast selleski vallas taasarendama hakata. notafe on Sinu jaoks juba saabuval suvel mitu head võimalust varuks:

David King on ameerika tantsupedagoog, kes õpetab suvekoolis kaasaegset tantsu. Ta lubab minna veelgi kaugemale – notafe-l annab ta õpitoa, mida ta ise nimetab “modern ja POSTmodern tantsu õpitoaks”. Selge see, aeg on edasi läinud, lähenemised tantsule ja lavalisele liikumisele on muutunud. Aga liikumine, mis on oluline nii tantsijale kui näitlejale, jääb.

Veel:

Sinu kontseptuaalsemate huvide tarvis lavalise liikumise ja kaasaegse tantsu osas on notafe juba mitmendat korda kutsunud Viljandisse õpetama soomlanna Sanna Myllylahti , kes on tunnustatud pedagoogi ja esinejana maailma tantsulavadel figureerinud 15 aastat. Tantsijad on järjepanu pöördunud suvekooli korraldajate poole palvega, et Sanna uuesti Viljandisse õpetama tuleks. Saabuval suvel, pärast festivali lõppu võid juba Sina olla see, kes tema tagasitulekut palub. Proovi järele!

Võib-olla oled Sa ka aega tahtnud teha tööd noorte ja lastega, kes on huvitatud teatrist, tantsust ja teistest etenduskunstidest. Võib-olla oled Sa mõelnud oma teatriringi avamise peale. Võib-olla on Sind palutud, et sa tuleksid ja annaksid mõnele laste- või noorterühmale teatritunde. Sulle on see ettepanek meeldinud, aga Sa pole julgenud, sest töö endast noorematega, eriti lastega, tundub raske ja väsitav:

Eve Noormets, notafe peakorraldaja ja Viljandis tegutseva Evestuudio asutaja ning õpetaja on lastele ja noortele liikumist ja tantsu õpetanud 1988. aastast peale. Tema käe all on “inimeseks kasvanud” juba mitu põlvkonda tanstjaid, näitlejaid, aga ka kõikvõimalikke muid asjalikke ja toredaid inimesi. Saabuval notafe-l jagab ta Sinuga saladus, kuidas läbi viia treeningut/tundi noortega nii, et see oleks toimiv.

Ajad praegu on teatavasti kahtlased ja raskevõitu. Näitlejana sooviksid Sa kindlasti liikuda ringi, näha maailma, kogeda uusi emotsioone. Kultuurkapitalil napib aga raha. Reisimise jaoks pole seda kindlasti. Ja isegi kui Sul õnnestub toetust saada, näiteks reisiks Indiasse, nuhib mõni roosale paberile trükitud ajaleht selle välja ja paneb “suure kella külge”. Sina ise saad aru, milleks Sulle raha eraldati, meie saame aru, aga kultuurileige avalikkus tõenäoliselt ei saa. Ja seda hilisemat alandavat põhjendamist, seletamist ja kogu jama pole ju vaja, ega?

Selle asemel lase “India endale koju kätte tuua”, sest notale'10-l teeb sinuga hommikuti joogavõimlemist indiast pärit joogameister, meister Saju. Tema käte all on Sul võimlus kogeda ka ehtsat india ajurveda massaži. Tšakrad - isegi, kui Sa päriselt nende olemasolusse ei usu - avanevad, keha areneb, maalimapilt laieneb...

Tegelikult on nii kogu Noore Tantsu Festivaliga. Need julged eesti teatriruumi liikmed, kes on varasematest festivalidest osa võtnud teavad kinnitada, et tegu on äärmiselt arendava kvaliteetajaga. Siin sõlmitakse uusi tutvusi, vahetatakse kogemusi, saadakse endast ja teistest teada asju, millest varem polnud aimugi. Siin võivad lahenduse saada mitmedki professionalsed probleemid. Küsi näiteks alljärgnevatelt eesti näitlejatelt/lavastajatelt:

Meelis Rämmeld
Aarne Soro
Andres Noormets
Erni Kask
Peeter Rästas
Anti Kobin
Tarmo Tagamets
Sten Karpov
Sivia Soro
Jaanika Juhanson
Liis Laigna
Kati Kivitar
Maive Käos
jne.

Jääb vaid lisada Sinu nimi.

Muidugi võid sa ikkagi pühenduda suvelavastustele. Toppida nädalavahetused täis esinemisi firmade suvepäevadel. See on ka kõik hästi. Võid pühenduda õllele, võtta ühe, teise, juua tühjaks terve õllekapi, aga kokkuvõttes on see kulukam, kui notafe-le tulemine. Usume, et toetust Viljandisse tulekuks annab ka ENL. Nagu nii on liidu liikmetele mõeldud soodstus. Igal õhtul toimub festivali lavadel vähemalt üks kaasagse teatri etendus. Sageli selline, mis muidu Eestisse ei satu. Ja õlut ja veini, mida väga meeldivas seltskonnas pärast õhtuseid etenusi trimbata, pakutakse festivali staabis nagu nii poehinnaga... See ONGI tegelikult puhkus!

Oma 18-aastase ajaloo jooksul pole päris päikseta olnud ükski notafe. Vastupidi – enamik neist kordadest on olnud väga päiksepaistelised. Ja Viljandi, teadupärast, on Eesti kõige ilusam linn.


Oled oodatud!

Sinu
notafe rahvusvaheline suvekool 2010

(NoTaFe Rahvusvahelise Suvekooli õpikodadesse (Viljandis 12-17 juulil 2010) saab registreeruda juba alates 1.märtsist nende kodulehel www.notafe.ee)